فروش ویژه انواع عسل طبیعی، ژل رویال، ملکه کارنیکا و...

شاید با عدم حضور در فضاهای باز جنگلی یا طبیعت، تصور کنید که به طور کلی از نیش زنبور در امان هستید، اما گاهی حتی با باز کردن پنجره منزل خود، به ناگاه سوزش آن را حس کرده و طعم نیش زنبور را می چشید! در این شرایط لازم است که با شناخت درمان خانگی نیش زنبور و روش رفع آن، برای کاهش التهابات، بلافاصله اقدام کنید. جهت کسب آگاهی کافی از درمان خانگی نیش زنبور در ادامه با دکتر هانی همراه باشید.

درمان خانگی نیش زنبور عسل

اگر زنبوری که به شما نیش زده است، از نوع زنبور زرد باشد؛ با درد بیشتری از جانب نیش آن روبرو خواهید بود. در ابتدا تورم و خارش به سراغ شما آمده و پس از آن نیز درد و التهاب زیادی را در محل نیش تجربه خواهید کرد. به یاد داشته باشید که پیش از هر کاری باید به کمک یک موچین یا وسیله ای شبیه به آن، نیش زنبور را از پوست خود خارج سازید. (البته اگر نیش زنبور در آن به جای مانده است(

به هر ترتیب در صورت رخ دادن این اتفاق، می توانید از روش های زیر برای درمان خانگی آن استفاده کنید:

استفاده از عسل

شاید عجیب به نظر برسد، اما خرید عسل طبیعی به عنوان فرآورده مستقیم زنبور، خود یکی از موارد درمان خانگی نیش زنبور عسل محسوب می شود. عسل دارای آنزیم هایی است که بلافاصله سم ناشی از نیش زدگی را از بین می برد. با قرار دادن مقداری عسل روی محل نیش زدگی زنبور و زمان دادن به آن برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، می توانید سوزش، التهاب و خارش را از بین برده و کمک فوری به نیش زدگی خود نمایید.

جوش شیرین

یکی از نخستین روش های درمان نیش زنبور، استفاده از جوش شیرین است. خاصیت قلیایی جوش شیرین، می تواند بلافاصله خارش و سوزش و درد ناشی از نیش خوردگی زنبور را برطرف سازد. برای این منظور کافی است که به اندازه نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در مقداری آب مخلوط کرده و به یک فرم خمیری برسید. سپس این خمیر را روی محل نیش زدگی قرار داده و بگذارید تا ۱۵ دقیقه بماند. پس از آن خمیر را پاک کرده و محل را با آب ولرم شستشو دهید.

درمان خانگی نیش زنبور عسل با سرکه

اگر می خواهید خیلی زود سم نیش زنبور را از بین ببرید، به شما توصیه می کنیم که به سراغ سرکه سیب یا سرکه سفید بروید. کمی پنبه را به یکی از این سرکه ها آغشته کرده و بر محل نیش زدگی قرار دهید. قرار گرفتن ۱۰ دقیقه ای پنبه سرکه ای در محل نیش زنبور، باعث بیرون کشیدن سم آن شده و بلافاصله التهاب و درد از بین می رود.

استفاده از کمپرس سرد

بلافاصله پس از نیش زنبور از کمپرس سرد روی آن استفاده کنید. این کمپرس می تواند التهاب نخستین ناشی از نیش زنبور را کاهش داده و التیام بخش باشد. برای این منظور می توانید یک تکه پارچه تمیز را در آب بسیار سرد قرار داده و یا آن را در میان قطعات یخ گذاشته و سپس روی محل نیش زدگی قرار دهید. لازم است که برای گرفتن نتیجه التیام بخش، چندین بار این عمل را تکرار کرده و به محض از دست دادن سردی لازم پارچه، دوباره آن را در یخ یا آب سرد فرو ببرید.

نکته: همین طور اگر تحمل سرمای زیاد روی پوست خود را دارید، خوب است که از یک تکه یخ که داخل تنظیف یا پارچه ای تمیز قرار داده اید، روی محل نیش زدگی استفاده نمایید.

درمان خانگی نیش زنبور عسل

درمان خانگی نیش زنبور عسل با پیاز

یک عدد پیاز را برش داده و روی محل نیش زدگی قرار دهید. با گذشت چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، متوجه رفع سوزش و التهاب خواهید شد. سپس پیاز را برداشته و محل نیش زدگی زنبور عسل را با آب ولرم شستشو دهید.

قرص آسپرین

اگر در منزل به قرص آسپرین دسترسی دارید، دو عدد قرص را به خوبی پودر کرده و با کمی آب مخلوط کنید تا به شکل خمیر در بیاید. سپس این خمیر را در محل نیش زدگی زنبور عسل قرار داده و اجازه دهید برای چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. پس از آن خمیر آسپرین را برداشته و محل را با آب ولرم بشویید. این خمیر سوزش، التهاب و درد را تا حدود زیادی برطرف خواهد کرد.

استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای آنتی سپتیک بسیار قوی بوده و باعث می شود که بلافاصله سم ناشی از نیش زنبور از بین رفته و خارش آن التیام یابد. این روغن را در محل نیش زدگی مالیده و اجازه دهید برای دقایقی باقی بماند.

قرار دادن گوشت قرمز در محل نیش خوردگی

اگر یک تکه گوشت قرمز را برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در محل نیش خوردگی قرار دهید، آنزیم های موجود در آن سم نیش زنبور را از بین برده و سوزش و خارش را کاهش می دهند.

استفاده از سیر

همچنین شما می توانید به راحتی از طریق قرار دادن برش های سیر یا سیر رنده شده در محل نیش زنبور، اثر التهابی و خارش آن را تسکین داده و زهر را خارج کنید. به یاد داشته باشید که قرار دادن سیر نباید بیش از ۲ تا ۳ دقیقه طول بکشد، زیرا ممکن است پوست شما آسیب ببیند.

درمان خانگی نیش زنبور عسل با خمیر دندان

اگر خمیردندان بی رنگ یا همان سفید در منزل دارید، پس از نیش زدگی زنبور، مقداری از آن را در محل نیش قرار دهید. این لایه خمیردندان کمک می کند تا سم نیش زنبور از بین رفته و التهابات شما کاهش یابد. البته احتمالا نیاز به تکرار این کار برای چند مرتبه را خواهید داشت.

شستشو با صابون معمولی

اشتباه نکنید! صابون های معطر نه تنها به شما در این مورد کمکی نخواهند کرد، بلکه بدتر موجب التهاب و سوزش یا خارش پوست شما خواهند شد. بنابراین اگر می خواهید از روش شستشو با صابون برای درمان خانگی نیش زنبور عسل کمک بگیرید، باید به سراغ صابون های معمولی و بدون عطر بروید. با این شستشو به کمک آب ولرم یا سرد، التهاب محل نیش زدگی زنبور به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد و پس از آن فرصت دارید که از روش های دیگر نیز برای درمان آن بهره مند شوید.

به کار بردن ژل گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا همیشه به عنوان یک گیاه محافظ پوست و التیام بخش مشکلات پوستی شناخته شده است و نیش زدگی زنبور عسل نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما می توانید از ژل گیاه آلوئه ورا استفاده کرده و یا خود آن را برش زده و روی محل نیش زدگی زنبور عسل قرار دهید. زنبور عسل خواص زیادی برای درمان عفونت رحم دارد. به جز این ها استفاده از روغن اسطوخودوس، چای سبز، بادرنجبویه، حنا، ذغال فعال و غیره را نیز در مراتب اثربخشی بعدی پیشنهاد می کنیم.

سخن پایانی

توجه نمایید که اگر چه روش های فوق برای درمان خانگی نیش زنبور پیشنهاد شدند، اما لازم است که شما در صورت مشاهده واکنش های شدید آلرژیک چون تنگی نفس، متورم شدن زبان، حالت تهوع و استفراغ، مشکل در بلغ و غیره؛ بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: درمان خانگی نیش زنبور

+ نوشته شده در پنج شنبه بیست و هشتم اسفند 1399 ساعت 9:32 توسط dr HONEY بدون نظر

حتما تا به حال چیزهای زیادی درباره تاثیر عسل بر سرماخوردگی شنیده اید، اما این که عسل با چه ترکیباتی بیشترین تاثیر بر سرماخوردگی را خواهد گذاشت را در این مطلب دنبال می کنیم. عسل دارای خواص بسیاری است و می تواند در درمان و کنترل سرماخوردگی های خفیف تا شدید، موثر واقع شود. برای آگاهی پیدا کردن بیشتر در این زمینه، در ادامه با ما همراه باشید.

درمان سرماخوردگی با عسل

برای به دست آوردن بالاترین تاثیر عسل بر سرماخوردگی، لازم است که ترکیبات زیر را آماد کنید.

درمان سرماخوردگی با پیاز

یک عدد پیاز بنفش را حلقه حلقه برش داده و در یک کاسه قرار دهید. حال روی برش های پیاز را با عسل بپوشایند و بگذارید برای شب تا صبح، به همان حال باقی بماند. سپس مایع به دست آمده از این مخلوط را میل کرده و از تاثیرات شگفت انگیز آن در درمان سرماخوردگی خود، بهره مند شوید.

درمان سرماخوردگی با عسل و لیمو

این معجزه آساترین ترکیب درمانگر عسل محسوب می شود. یک لیوان آب داغ آماده کرده و دو قاشق غذاخوری عسل طبیعی را به آن بیفزایید. سپس یک لیموی تازه را آبگیری کرده و به این مخلوط اضافه کنید. با هم زدن مخلوط آب و عسل و لیمو، به یک معجون معجزه آسا در درمان سرماخوردگی دست می یابید. توصیه می کنیم که به محض احساس سرماخوردگی، روزی چند بار از این معجون بنوشید.

درمان سرماخوردگی با عسل

درمان سرماخوردگی با عسل و دارچین

لازم به یادآوری است که دارچین خواصی عالی از آنتی اکسیدان ها دارد و در مقابل ویروس و باکتری، بسیار عالی عمل می کند. با مخلوط ساختن عسل و دارچین، می توانید ترکیبی عالی برای مقابله با سرماخوردگی تهیه کرده و با حل کردن آن در آب داغ، چای و …، از خواص آن بهره مند شوید.

نکته: اگر بتوانید به این مخلوط یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه نیز اضافه کنید، خواص آن به مراتب بالاتر رفته و تاثیر سریع تری در بهبود سرماخوردگی خواهد گذاشت.

ترکیب عسل و آب سرد برای درمان سرماخوردگی

با ترکیب کردن عسل و آب سرد، می توانید گلو درد خود را تسکین داده و علائم سرماخوردگی را کاهش دهید. کافی است که ۳ قاشق عسل را در یک لیوان آب سرد حل کرده و سپس آن را برای چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در مایکروفر قرار دهید. پس از آن این معجون عسل را جرعه جرعه نوشیده و این کار را روزی چند بار تا بهبودی کامل تکرار کنید.

با خواص عسل چهل گیاه آشنا هستید؟

رنگ این عسل زرد روشن و طبع آن سرد است. از خواص عسل چهل گیاه تقویت دستگاه گوارش، درمان سوهاضمه، افزایش اشتها، درمان رفلاکس معده و دفع کرم های روده، درمان سکسکه، کاهش کلسترول، درمان گلودرد، سرفه و سرماخوردگی و تسکین دهنده درد را می توان نام برد.

درمان سرماخوردگی با زنجبیل

عسل و زنجبیل هر یک به تنهایی دارای خواصی عالی هستند و شما می توانید با مخلوط ساختن این دو، به یک اکسیر معجزه آسا برای درمان سرماخوردگی خود دست یابید. برای تهیه مخلوط عسل و زنجبیل، به اندازه ۲ قاشق زنجبیل رنده شده را با ۴ قاشق عسل مخلوط ساخته و برای حل شدن بهتر آن ها، مقداری آب گرم نیز اضافه کنید. این مخلوط را به خوبی هم زده و در ظرفی در بسته بریزید و هر بار یک قاشق غذاخوری از آن میل نمایید. این مخلوط می تواند به کاهش علائم سرماخوردگی شما کمک کند.

نکته: لازم به توضیح است که علی رغم وجود خواص بسیار زیاد و شگفت انگیز عسل در درمان سرماخوردگی، لازم است که در صورت تشدید علائم خود، حتما به پزشک مراجعه داشته و درمان را به استفاده از معجون های عسل، محدود نسازید.

سخن پایانی

شما چه موارد دیگری از تاثیر عسل بر سرماخوردگی می دانید و چطور معجون های مختلف شفابخش از این ماده طبیعی و پرخاصیت تهیه می کنید؟ راهکارهای خود را در بخش نظریات با ما و دیگر کاربران مجله در میان بگذارید.

منبعدرمان سرماخوردگی با عسل

+ نوشته شده در چهارشنبه بیستم اسفند 1399 ساعت 10:9 توسط dr HONEY بدون نظر

ژل رویال یا ژل امپریال و همین طور ژل سلطنتی، دارای خواص شگفت انگیزی است که با دانستن آن ها، حتما به دنبال تهیه این ژل خواهید رفت. این ژل، ترکیبی است از آن چه زنبورهای کارگر از شهد گل ها جمع آوری کرده و نیز در غدد آن ها ترشح شده است. در کندوی زنبورهای عسل، این ژل به عنوان غذا به ملکه داده شده و در واقع تنها غذای ملکه به شمار می رود و همین طور در لاروهای نوزادهای ملکه نیز قرار می گیرد.

از اینجا می توان برتری ژل امپریال یا ژل رویال نسبت به سایر فرآورده های عسل را حدس زد:

غذای ملکه! با این حساب بر آن هستیم تا خواص ژل رویال را دنبال کرده و از چندوچون ظرفیت های درمانی و شفابخشی آن آگاه شویم.

خواص ژل رویال

پیش از هر چیز بهتر است به شکل ظاهری ژل رویال بپردازیم تا در شناخت آن دچار مشکل نشوید. این ژل همان طور که از نام آن برمی آید، حالت ژله ای داشته و مقداری شکل ظاهری آن با عسل طبیعی متفاوت است. رنگ ژل رویال نیز به زردی مایل به قهوه ای مانند بوده و بوی شدیدتر از عسل دارد.

ترکیبات ژل رویال

ترکیبات ژل رویال شامل کلاژن، آب، کربوهیدرات، اسیدهای آمینه، آلبومین و گلبولین و برخی دیگر از پروتئین ها، استیل کولین، کلسیم، آهن، فسفر، سیلیسیوم، ویتامین E، ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B8، ویتامین B7، ویتامین B6، ویتامین B5، ویتامین B3، ویتامین B2، ویتامین B12، ویتامین B1 و ویتامین B9 و همین طور دکنوئیک اسید و … هستند.

از خواص درمانی آن نیز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

بالا بردن تعداد گلبول های سفید و افزایش سطح ایمنی بدن

ترکیبات موجود در ژل رویال یا ژل امپریال، باعث می شود که تعداد گلبول های سفید خون افزایش یافته و سطح سیستم ایمنی بدن انسان، به شکل چشمگیر و قابل توجهی افزایش یابد.

پیشگیری و درمان فشار خون

استیل کولین موجود در ژل امپریال، باعث می شود که رگ های خونی باز شده و از فشار خون بالا در فرد کاسته شود.

پیشگیری از آلزایمر با ژل رویال

باز هم این استیل کولین موجود در ژل ملکه است که به سیستم عصبی و رشته های مغز کمک کرده و با تقویت آن ها، از بروز بیماری های مغزی و روانی چون آلزایمر جلوگیری به عمل می آورد.

از بین بردن میکروب ها و عفونت ها

همان طور که گفتیم ژل رویال دارای اسید چرب غیراشباع HAD10 است. این اسید خاصیت ضدمیکروبی بسیار قوی داشته و به علاوه در مقابل ویروس های تهاجمی سیستم تنفسی، فوق العاده عمل می کند.

جلوگیری از پیری زودرس و بازگرداندن جوانی با ژل رویال

ژل رویال دارای مقادیر زیادی ویتامین های حافظ پوست بوده و وجود کلاژن و لسیتین و تیامین در آن نیز باعث می شود که پوست بازسازی شده و رفته رفته چین و چروک های آن برطرف گردد. همین طور این ژل در درمان زخم ها و جراحات نیز فوق العاده و معجزه آسا عمل می کند.

ضد انواع سرطان ها

یکی از مهم ترین سرطان هایی که ژل رویال خاصیت درمانی بر آن دارد، سرطان پستان است. وجود ترکیبات ضداستروژنی در این ژل، باعث می شود که به توقف رشد سلول های سرطانی پستان، کمک شده و رشد این بیماری به تعویق افتد.

از این گذشته استفاده از ژل رویال برای بیماران سرطانی که جلسات شیمی درمانی و یا پرتودرمانی را پشت سرمی گذارند، بهبود دهنده و تقویت کننده بسیار عالی محسوب می شود. این ژل کمک می کند تا گلبول های سفید خون این افراد که طی مراحل شیمی درمانی و پرتودرمانی به شدت کاهش یافته است، دوباره ساخته شده و به سطح مطلوب برسد.

ژل رویال دارای خواص بی شماری است که از آن جمله می توان به کند شدن رفتن پیری و افزایش باروری اشاره کرد. بنابراین علت طولانی شدن عمر ملکه، تغذیه از این ترکیب مغذی است.

روش نگهداری از ژل رویال

خوشبختانه ترکیبات این ژل به شکلی است که شما می توانید آن را برای ماه ها بیرون از یخچال و در شرایط عادی نگهداری کنید. تنها موردی که حین نگهداری از این ژل باید رعایت نمایید، قرار نگرفتن آن در معرض نور خورشید است. به این ترتیب معمولا ژل امپریال را در ظرف های دربسته کدر رنگ قرار می دهند و بهتر است محل نگهداری آن در منزل را نیز دور از نور خورشید و در جایی خنک انتخاب نمایید.

به علاوه شما می توانید برای نگهداری طولانی مدت تر، این ژل را در فریزر نیز جای داده و به وقت مصرف برای چند ساعت در محیط بیرون بگذارید.

سخن پایانی

دقت داشته باشید که برای، حتما به سراغ تامین کننده های مطمئن رفته و از کیفیت و طبیعی بودن این ژل اطمینان حاصل کنید. به علاوه علی رغم خواص درمانی ژل رویال و شفابخشی آن، در جهت درمان بیماری ها حتما با پزشک متخصص مشورت داشته و درمان خود را محدود به استفاده از این ژل یا سایر محصولات طبیعی مشابه نمایید.

منبع: خواص ژل رویال

+ نوشته شده در پنج شنبه چهاردهم اسفند 1399 ساعت 10:37 توسط dr HONEY بدون نظر

ترکیب این دو را همگان با نام دوسین می شناسند. معجون دوسین، برای درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. بر اساس طب سنتی، برای تهيه این ترکيب، سياه دانه را پودر کرده (آسياب یا کوبيده) و با عسل به نسبت یک به سه مخلوط کنيد. به طور مثال، یک قاشق پودر سياه دانه را با سه قاشق عسل مخلوط نمایید. سياه دانه پودر شده، خيلی سریع در مجاورت هوا خواصش را از دست می دهد اما اگر با عسل مخلوط شود خواص خود را از دست نمی دهد و تا مدت ها ماندگاری دارد.

معجزه ترکیب عسل و سیاه دانه بر سلامت بدن

طریقه مصرف دوسین

دوسین را ۳ بار در روز و هر بار، به اندازه یک قاشق چای خوری مصرف کنید. یک بار نیم ساعت قبل از صبحانه، یک بار بعد از ظهر و یک بار قبل از خواب، بعد از سه هفته، مصرف را یک هفته قطع کنید و دوباره سه هفته مصرف کنید تا معجزات آن را بر بدن خود مشاهده کنید.

نکته مهم در مصرف دوسین

اکثر ترکیبات فنولی و اسید های چرب روغن سیاه دانه در برابر اکسیژن هوا اکسید شده و خاصیت خود را از دست می دهند. بنابر این حتما باید سیاه دانه به صورت تازه مصرف شود، تهیه دوسین و مخلوط کردن کوبیده سیاه دانه با عسل، مانع اکسید شدن مواد موثره داروئی سیاه دانه می شود و تاثیر داروئی آن را افزایش می دهد. برای نتیجه گیری بهتر تا حد امکان دوسین را به صورت تازه تهیه کنید، با اینکه دوسین تا سه ماه در یخچال قابل نگهداری است اما توصیه ما این است که بیش از دو هفته نماند و به صورت تازه مصرف شود. در ادامه شما را با چگونگی تاثیرات مفید دوسین بر بدن آشنا می کنیم:

خواص معجون دوسین

 • درمان سرماخوردگی های پی در پی
 • درمان تب های بلغمی و سوداوی
 • ادرارآور بوده و برای مردان مبتلا به پروستات مفید است، همچنین عفونت های ادراری را درمان می کند.
 • درمان سردرد هایی که مرتبط با مزاج سرد هستند.
 • تاثیر مثبت بر کارکرد دستگاه گوارش و انگل های روده
 • بهبود نفخ معده و دل درد های ناشی از آن
 • تاثیر بر پیشگیری و درمان زخم معده
 • دفع سنگ کلیه و مثانه

در روزهای پایانی بارداری، به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می کند. با این وجود لازم است حتما با مشورت پزشک زنان و یا متخصص طب سنتی از این معجون استفاده شود.

 • افزایش شیر مادران شیرده
 • کاهش عوارض دارو های شیمی درمانی بر کلیه ها
 • بسیار انرژی زا و نشاط آور
 • درمان اضطراب و تپش های قلب و تنظیم ضربان قلب
 • درمان حساسیت و آسم بسیار مفید است.
 • افزایش دهنده طبیعی میل جنسی
 • افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم
 • تجریک  سلول های بتا  که در بیماری های لوزالمعده دیابتی ها تخریب می شوند
 • یک قاشق مرباخوری از ترکیب روغن سیاه دانه و عسل خالص به نسبت مساوی مصرف کنید تا
 • کمک به ترک اعتیاد افراد
 • مقاوم کردن بدن در مقابل فعالیت های استافیلوکوک، باکتری که ایزوله شدن بدن در مقابل متی سیلین را از بین می برد.

خواص عسل و سیاه دانه

درمان بیماری های عفونی و بهبود ایدز

مصرف دوسین باعث تقویت چشمگیر سیستم ایمنی بدن و سطح آنتی بادی های بدن می شود و از این طریق به درمان بیماری های عفونی و افزایش مقاومت بدن بیمار در مقابل بیماری هایی چون ایدز کمک میکند، مصرف دوسین برای افزایش تعداد گلبول های سفید و بهبود بیماران ایدز بسیار موثر است. فروشگاه اینترنتی دکتر هانی انواع عسل طبیعی را با بهترین کیفیت عرضه می کند شما می توانید به سادگی از طریق سایت زنبورستان دکتر هانی عسل طبیعی را تهیه و مصرف کنید و از خواص آن بهره مند شوید.

با خواص عسل آویشن آشنا هستید؟

عسل آویشن رس بسته که ظاهری قرمز رنگ و تیره دارد رس بستنش حدود ۸ ماه زمان می برد و دارای خواص بسیار زیادی است و از آن در موارد درمانی نیز استفاده می شود. از جمله خواص عسل آویشن به درمان درد های مفاصل، رودوی، شکمی، بهبود عادت ماهیانه بانوان، ضد صرع و ضد تشنج می توان اشاره کرد.

کنترل دیابت نوع ۲

مصرف متعادل و مناسب سیاه دانه و عسل سبب تنظیم قندخون و کاهش آن می شود. تنها با خوردن ۲ گرم سیاه دانه در روز می توانید مقاومت به انسولین را کم کنید و عملکرد سلول های بتا را بهبود بخشید و از این طریق کمک قابل توجهی به کنترل قند خون خود کنید.

درمان کسیت های تخمدان

با توجه به اینکه یکی از دلایل ابتلای زنان به کیست های تخمدان مزاج سرد آن ها شناخته شده است، مصرف روزانه سه قاشق چایخوری دوسین به مدت یک ماه تاثیر به سزائی در درمان کیست های تخمدان دارد و علاوه بر درمان کیست ها التهابات تخمدان ها را برطرف میکند. مصرف دوسین سردی را برطرف می کند و باعث ضد عفونی اندام های داخلی می شود.

کاهش وزن

نظر به این که سیاه دانه و عسل برای لاغری مُغذی هستند، مصرفشان به عملکرد بدن شما کمک می‌کند. علاوه بر آن، از آنجایی که عسل جانشین فوق ‌العاده برای شکر است مزایای بیشماری دارد و ریسک ابتلا به امراضی که به دلیل استفاده از شکر ایجاد می‌شود از جمله چاقی را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین مصرف عسل طبیعی به عنوان جایگزین شکر کمک شایانی به کاهش وزن می‌کند.

آنتی اکسیدان قوی

عسل و روغن سیاه دانه با برخورداری از مواد مُغذی که در خود دارند، دو سطح از آنتی اکسیدان ‌ها را افزایش می دهند. برای مثال عسل حاوی فلاونوئیدهای گُلی است که به عنوان یک ویژگی قوی آنتی اکسیدانی شناخته می‌شود که به مهار تخریب کلاژن در بدن کمک می‌کند. این ترکیب با ویژگی آنتی اکسیدانی خود، قادر است از بدن در مقابل بیماری ‌های ناشی از رادیکال ‌های آزاد محافظت ‌کند.

بهبود سرطان سینه

نقش روغن سیاه دانه در غیر فعال‌ سازی سلول‌ های سرطانی و جلوگیری از التهاب و بازسازی سیستم ایمنی بدن بعد از شیمی درمان و تشعشعات شناخته شده است. بنابراین پیشنهاد شده است که به طور منظم روغن سیاه دانه مصرف کنید تا سلامت بدن خود را تضمین و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش دهید. در واقع، هم عسل و هم سیاه دانه، خاصیت ضد باکتریایی، ضد التهاب و ضد سرطانی دارند.

بهبود آسم و آلرژی

شرایطی که در آن دچار مشکلات تنفسی می‌شوید از نشانه ‌های بیماری آسم است. ترکیب روغن سیاه دانه و عسل اثرات ضد آسمی دارد و درمان مناسبی برای مقابله با آسم می تواند باشد. همچنین برای رهایی از آلرژی نیز مفید است.

پیشگیری از آسیب‌ تشعشعات

یکی از خواص ترکیب سیاه دانه و عسل این است که از بافت مغز در مقابل تشعشعاتی که از استرس نیتروزآمین ایجاد شده اند، محافظت کند.

درمان پسوریازیس

خوب است بدانید که ترکیب عسل طبیعی و سیاه دانه، مجموعه کاملی از خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد التهابی است که تاثیر آرام بخشی بر روی چنین مشکلات پوستی دارد. بنابراین ترکیب عسل طبیعی و روغن سیاه دانه برای رفع مشکل پسوریازیس که باعث خارش پوست سر می‌شود و ظاهری همچون دایره قرمز خشک و کچل گونه ایجاد می کند، بسیار موثر است.

منبع غنی از مواد مُغذی

سیاه دانه و عسل هر دو منبعی کامل از مواد مُغذی مورد نیاز بدن هستند. در حالی که روغن سیاه دانه سرشار از ویتامین B1 ،B2 ،B3، مواد معدنی، فیتواسترول، تیموکینون، میریستیک اسید، پالمیتیک اسید، اسید استئاریک است. عسل طبیعی هم حاوی ویتامین B6، آمینو اسید، منیزیم، کلسیم، مس، منگنز، پتاسیم، سدیم، زینک، آهن و فسفر است. درواقع  همه این مواد، مفید بوده و سلامت بدن را تضمین می کنند.

بهبود سیستم ایمنی بدن

تمام مزایایی که پیشتر نام بردیم ثابت کرده است که روغن سیاه دانه و عسل گنج ‌هایی هستند که مزایای فوق ‌العاده‌ ای برای سلامت بدن شما دارند. سیاه دانه با برخورداری از آنتی‌اکسیدان‌ها، اسیدهای مفید و ویتامین B عملکرد سیستم دفاعی بدن را بهبود می‌ بخشد، چرا که هر آنچه بدن شما برای عملکرد به آن نیاز دارد را شامل می‌ شود.

بهبود سلامت پوست

آنتی اکسیدان های موجود در عسل و سیاه دانه موجب می شوند که ترکیب این دو ماده، برای لایه برداری، افزایش رطوبت و مراقبت از پوست بسیار مفید باشد. تمام سلول‌های مرده پوست را می زداید و درمانی موثر برای آکنه است. علاوه بر این عسل سیاه دانه به دلیل خاصیت آنتی باکتریایی که دارند، در کنار هم از آسیب های احتمالی محیط زیست به پوست شما محافظت می‌کنند. می‌توانید از ترکیب عسل، سیاه دانه و روغن نارگیل برای زیبایی و سلامت پوست خود استفاده کنید.

افزایش سلامت مو

از ترکیب عسل و سیاه دانه به طور منظم به عنوان شامپو و حالت دهنده برای افزایش رشد مو های خود استفاده کنید. در واقع این ترکیب به افزایش قدرت فولیکول مو کمک می‌کند.

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم بهمن 1399 ساعت 11:35 توسط dr HONEY بدون نظر

 

اگر عاشق عسل هستید و می خواهید از خواص عسل طبیعی برای قلب بهره مند شوید، کلاه تان را محکم بچسبید که خبر های خوبی برای شما داریم! فواید عسل برای سلامتی که به تمدن باستان برمی گردد و شامل درمان سوختگی، زخم ها، عفونت ها و ناراحتی های گوارشی است (فقط ذکر چند نمونه) و اکنون شامل خواص عسل برای قلب است.

به نظر من این مورد یعنی خواص عسل برای قلب خیلی جالب است. من همیشه از عسل به عنوان شیرین کننده استفاده می کنم زیرا نسبت به قند و دیگر شیرین کننده های مصنوعی طبیعی و سالم تر است. این شیرین کننده ی طبیعی، برای قلب و سلامتی من مفید است. قبل از اینکه من به این موضوع بپردازم که خواص عسل برای قلب شما چه می کند، لازم است شما دو نکته مهم را در مصرف عسل به منظور برخوردار شدن بهتر از خواص عسل برای قلب بدانید. اول اینکه عسل را باید به مقدار مناسب نه بیشتر – روزانه یک قاشق چایخوری مصرف کنید. دوم اینکه عسل باید طبیعی باشدعسل طبیعی تنها نوع عسل است که باعث بهبود سلامتی به طور قابل توجهی می شود و عسل طبیعی دارای خواص عالی و حاوی بالاترین مقدار مواد مغذی در مقایسه با دیگر انواع عسل است.

آنچه درباره خواص عسل برای قلب باید بدانید

خواص عسل مبارزه با التهاب

اولین و مهمترین خواص عسل برای قلب مربوط به توانایی آن در کاهش التهاب است. عسل طبیعی علاوه بر قند و آب حاوی فلاونویید، پلی فنول و دیگر آنتی اکسیدان ها است. این آنتی اکسیدان ها توانایی طبیعی بدن را در خنثی کردن التهاب های ناشی از رادیکال های آزاد را افزایش داده و از اکسید شدن کلسترول بد مصرف نشده جلوگیری می کنند. نتیجه چه می شود؟ آسیب کمتر به لایه درون رگی ظریف، التهاب مفصل و التهاب کمتر.

با نگه داشتن التهاب در پایین ترین حد ممکن، شما از تشکیل لخته ی خطرناک در آرتریت ها جلوگیری کرده و خود را در مقابل حمله قلبی و استورک محافظت می کنید. مقدار دقیق آنتی اکسیدان ها در عسل به نوع گیاهانی دارد که زنبور عسل نکتار را از آنها جمع کرده است. بطور کلی به نظر می رسد که عسل تیره تر مقدار بیشتری از عسل روشن آنتی اکسیدان دارد. نشان داده شده است که عسل گندم سیاه بطور مشخص میزان آنتی اکسیدان ها را در خون افزایش می دهد و این از نتایج خواص عسل برای قلب است.

عسل می تواند میزان پاسخ به انسولین را کاهش دهد

از دیگر خواص عسل برای قلب این است که عسل طبیعی به طور مشخصی از افزایش انسولین، نسبت به قرص قند و دیگر شیرین کننده ها جلوگیری می کند. میزان زیاد انسولین در جریان خون باعث آسیب به آرتریت ها، التهاب و بیماری های قلبی می شود. به همین دلیل است که من معتقدم که قند مصنوعی یکی از مواد خطرناکی است که ما وارد بدن خود می کنیم. پرهیز از قند یکی از روش های جلوگیری از این مشکلات است. ولی باید صادقانه گفت که حذف قند یک راهکار عملی نیست. به نظر می رسد که روش بهتر، جایگزین کردن یک شیرین کننده طبیعی مثل عسل به جای شکر، در مواردی که می خواهید یک شیرین کننده به آنچه می خورید اضافه کنید است.

این نکته را به خاطر داشته باشید که عسل طبیعی هم حاوی قند هست و در خوردن آن زیاده روی نکنید. اگرچه عسل به اندازه قند مصنوعی باعث پاسخ به انسولین نمی شود ولی باز باعث پاسخ انسولین می شود، بنابراین این ایده خوبی است که برای بهره مندی از خواص عسل برای قلب، میزان آن را با مصرف چربی، پروتئین و یا فیبر های سالم همزمان با مصرف عسل متعادل نگه دارید.

با خواص عسل دیابتی آشنا هستید؟

از خواص این عسل دیابتی طبیعی می توان به این موضوع اشاره کرد که، این محصول می تواند از بروز بیماری دیابت در افراد جلوگیری کند و خطر ابتلا به آن را تا درصد بالایی کاهش دهد. از طرفی دیگر این محصول می تواند باعث بهبود زخم های دیابتی شود و با مالیدن این ماده بر روی زخم های دیابتی مانع قطع شدن آن قسمت از عضو بدن شود. با جایگزین کردن عسل طبیعی به جای قند و شکر مصرفی روزانه خود از بروز دیابت و به خطر افتادن سلامتی خود جلوگیری کنید.

رابطه عسل طبیعی با کلسترول و جریان خون

از دیگر خواص عسل برای قلب کاهش کلسترول بد خون است. اگر شما به دنبال بهینه کردن میزان کلسترول خون خود هستید، جایگزین کردن عسل به جای قند می تواند کمک کننده باشد. ما از نتایج تحقیقات می دانیم که عسل باعث کاهش سطح تری گلیسرید ها (چربی های موجود در خون که اگر بالا بروند خطرناک هستند) می شود و باعث افزایش میزان کلسترول خوب (یکی از دو چربی مهمی که به سلامتی قلب کمک می کند) در خون می شود. (مطمئن شوید که نسبت تری گلیسرید به کلسترول خوب بیشتر از ۱:۵ نباشد). نکته ای که باید به خاطر سپرده شود این است که میزان بهبودی که بدست می آید کم است و شما با خوردن عسل بیشتر به آنچه به دنبال آن هستید دست نمی یابید.

شما بهترین نتایج خواص عسل برای قلب را با ترکیب مقدار کمی از عسل با غذاهایی که در برنامه رژیم غذایی آسیایی اصلاح شده ی مدیترانه است، بدست می آورید. از دیگر خواص عسل برای قلب اثر آن بر میزان کلسترول بد خون است. اما من در مورد این نوع کلسترول زیاد نگران نیستم مگر اینکه سطح آن ۲۵۰ یا بیشتر باشد. علاوه براین از دیگر خواص دارویی عسل طبیعی این است که پیشنهاد شده است که ریزمغذی های موجود در عسل اثر مثبتی بر دانسیته ی خون و عملکرد آرتریت ها دارد. هرچه جریان خون شما با سهولت بیشتری انجام گیرد خطر فشار خون بالا و لخته شدن خون کاهش می یابد.

عسل یک غذای سالم و انرژی بخش

آخرین (و شاید مهمترین) دلیلی که من عاشق عسل هستم این است که عسل یک غذای سالم و انرژی بخش است. ایده ی غذای سالم- انرژی بخش از یونان باستان آمده است. آنها معتقد بودند که انرژی که شما وارد بدن می کنید بطور مستقیم بر میزان انرژی که بیرون می فرستید تاثیر دارد. استثناء: انرژی محدود به مقداری که از غذا بدست می آید نیست. این انرژی شامل انرژی طبیعت هم می شود. به عنوان مثال آنها گرده های زنبور ها را دوست داشتند و به عنوان یک فوق غذا در نظر می گرفتند. به این دلیل که حاوی ترکیبات سالمی است، اما دلیل مهمتر اینکه حاوی انرژی خورشید و زنبور ها است.

حتی قهرمانان یونانی این گرده ها را برای افزایش قدرت و شهامت می خوردند. اگر شما الان بگویید:” دکتر! گرده ها با عسل متفاوت هستند “. شما درست می گویید. اما عسل و گرده ها توسط گل ها و زنبور های یکسان و در زیر نور یک خورشید تولید شده اند (که عسل رابه یک غذای سالم) انرژی بخش تبدیل می کنند. هیچ ارگان دیگری به اندازه قلب روزانه انرژی مصرف نمی کند. تغذیه بدن با غداهای سالم و انرژی بخش، مثل عسل به جای قند به سالم نگه داشتن سلول ها در قلب شما کمک کرده و اگر قلب شما سالم باشد به دیگر اعضای بدن شما نیز کمک می کند. و این نیز یکی دیگر از خواص عسل برای قلب است.

با عسل تقلبی کلاه سرتان نرود

شما می توانید روزانه عسل طبیعی بخورید و از خواص عسل برای قلب بهره مند شوید. ولی همانطور که قبلا هم ذکر شد درخوردن آن زیاده روی نکنید و بیشتر از یک قاشق چایخوری نخورید (بخاطر داشته باشید که بیشترین محتوای عسل قند است). بسیاری از مردم از عسل برای شیرین کردن چای، بلغور و یا غلات استفاده می کنند و من کسانی را می شناسم که دوست دارند عسل را روی کل نان تستشان قرار دهند. فقط یک مورد احتیاط در مورد مصرف عسل وجود دارد و آن این است که مطمئن باشید محصولی که شما مصرف می کنید، طبیعی است تا خواص عسل برای قلب تان بهره مند شوید. اینجا مواردی است که باید بدانید:

در ادامه

 • برای اینکه از خواص عسل برای قلب بیشترین سود نصیبتان شود، از محصولات خوار و بار فروشی ها مطمئن باشید. متاسفانه بسیاری از محصولاتی که در قفسه های مغازه ها است شربتی خوشمزه و مصنوعی بیش نیست. و هر چیزی هست بجز عسل طبیعی- و اصلا حاوی هیچ گونه مواد مغذی نیست. ( این تحقیق توسط خبرگزاری سلامتی مواد غذایی بررسی شده است)
 • از محصولاتی که “خیلی تمیز” به نظر می رسند پرهیز کنید. این نوع محصول خواص عسل برای قلب را ندارد. عسل طبیعی به کمترین میزان فیلتر می شود، بنابراین ظاهری تیره و گاهی غیر شفاف دارد. گاهی ممکن است مقادیر کوچکی از موم و نیز تکه های حشره در آن پیدا شود. این مواد غیر مضر موجود در عسل غیر فیلتر شده کاملا نرم هستند و نشانه این است که عسل طی یک فرایند زنده و طبیعی تولید شده و محصول کارخانه نیست.
 • برای اینکه از خواص عسل برای قلب بیشترین بهره را ببرید، آن را از یک بازار کشاورزی یا از یک نگهدارنده ی محلی زنبور خریداری کنید. شما می توانید از این تولید کنندگان بپرسید که محصولشان را چگونه تهیه می کنند تا از طبیعی بودن عسل مطمئن شوید. اما معمولا این عسل اینقدر به شما نزدیک است که میتوانید دست خود را به کندو بزنید.
 • من درحال تحقیق برای پیدا کردن یک عسل ایده آل با بالاترین میزان خواص عسل برای قلب، برای چندین سال هستم. عسل طبیعی، گرفته شده از ایلات کنکتیکوت من هم اکنون در ورنام در دسترس است، بیایید!

منبع:  خواص عسل طبیعی برای قلب

 

+ نوشته شده در یکشنبه پنجم بهمن 1399 ساعت 10:11 توسط dr HONEY بدون نظر

از خواص عسل طبیعی برای گوارش مطلع شوید. سیستم گوارش یک ساختار پیچیده ای از گروهی از ارگان های مختلف که برای تبدیل غذا به انرژی و دیگر مواد مغذی که برای کل بدن به منظور عملکرد درست آن فراهم می شود است. لوله گوارشی مواد غذایی را حمل می کند آن ها را به مولکول هایی تبدیل می کند که به عنوان سوخت بدن برای عملکرد روزانه ی آن فراهم می کند. کبد و پانکراس مایعات هضم کننده ای تولید می کنند که به عمل گوارش کمک می کنند و کیسه صفرا برای ذخیره کردن استفاده می شود. اگر هر کدام از واحد های بیولوژیکی دچار نقصان شوند یک سری بیماری به وجود خواهد آمد. چگونه می توان از عملکرد صحیح سیستم گوارش اطمینان حاصل کرد. در این مقاله خواص عسل طبیعی برای گوارش را مطالعه کنید.

خواص عسل طبیعی برای گوارش

از خواص عسل طبیعی برای گوارش، استفاده کنید

عسل یک منبع غنی از مواد معدنی، آنزیم ها و اسیدهای آمینه است. مردم خواص عسل برای سلامتی را مربوط به خواص آنتی باکتریال، خواص شفا دهندگی آن، و استفاده از آن در درمان مواردی مثل گلودرد، تغذیه ی پوست، تسکین سرفه، کاهش التهاب و برقراری تعادل کلسترول می دانند. یک مورد دیگر علاوه براین لیست وجود دارد آن خواص عسل طبیعی برای گوارش است. پژوهشگران معتقدند که رفلاکس اسید معده بدلیل رادیکل های آزادی که به سلول های لوله گوارش آسیب می زنند است. مصرف عسل در این مورد می تواند با از بین بردن رادیکال های آزاد نقشی ضروری در کنترل آسیب ها شود.

خواص عسل طبیعی

1- از جمله خواص عسل طبیعی برای گوارش این است که سل دارای آنزیم هایی است که در فرایند گوارش به عنوان کاتالیست عمل می کنند.

2- عسل طبیعی بدلیل عبور کندترش از معده و روده کوچک نسبت به دیگر قندها، در رفع اسهال موثر است. پژوهشگران نشان داده اند که مصرف عسل در کودکان و نوزادان بطور تصاعدی باعث کاهش تکرار اسهال می شود.

3- در دستگاه گوارش تعدادی باکتری مفید وجود دارند که بطور کلی به آن ها فلورای روده گفته می شود که مسئول عمل مناسب هضم هستند.

4- عسل حاوی یک ترکیب به نام متیل گلی اکسال است که مسئول خواص آنتی باکتریال عسل است. این ماده به بهبود عفونت های معده کمک می کند. مهمترین باکتری که باعث ناراحتی های گوارشی می شود هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات نشان می دهد که عسل در کنترل رشد این باکتری اثر ثابت شده ای دارد.

5- از دیگر خواص عسل طبیعی برای گوارش می توان به تقویت سیسم گوارشی توسط عسل اشاره کرد که از ناراحتی های گوارشی در آینده جلوگیری می کند.

روش های مختلف استفاده از عسل در سیستم گوارش

 1. برای اینکه از خواص خرید عسل طبیعی برای گوارش بهره مند شوید، هر روز یک یا دو قاشق سوپ خوری عسل میل کنید.
 2. همچنین شما می توانید آب گرم را با یک قاشق سوپ خوری عسل هر روز صبح مصرف کنید.
 3. یک خمیر از عسل و دارچین تهیه کرده و به جای مربا یا ژله روی نان قرار داده میل کنید.
 4. اگر شما به ماست علاقه دارید و همرا ه غذاهایتان ماست میل می کنید، یک یا دو قاشق عسل را برای جلوگیری از رفلاکس و عدم هضم به وعده غذایی خود اضافه کنید.
 5. مخلوطی از عسل و سرکه برای هضم از سال ها قبل مرسوم بوده است. دو قاشق سوپ خوری از سرکه سیب و یک قاشق سوپ خوری عسل را به 8 اونس آب اضافه کرده و قبل از هر وعده ی غذایی بنوشید.

 منبعخواص عسل طبیعی برای گوارش

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و دوم دی 1399 ساعت 10:21 توسط dr HONEY بدون نظر

 

عسل یکی از پرخاصیت ترین مواد خوراکی طبیعی است که ده ها خاصیت دارویی و درمانی از آن تا به حال به کشف رسیده است. همان طور که می دانید در طبیعت عسل های گوناگونی وجود دارد و فارغ از نوع گل مبدأ تولید عسل، شکل عمل آمدن نیز، تفاوت دارد. یکی از سوالاتی که بسیاری از علاقه مندان به مصرف عسل، می پرسند؛ تفاوت عسل کوهی و عسل کندویی است؟ آیا به راستی تفاوتی میان شکل به عمل آمدن و تولید عسل کوهستان و عسل کندویی وجود دارد؟ آیا زنبورها رفتارهای متفاوتی دارند و شکل و کیفیت تولید عسل در آن ها، فرق می کند؟ این ها سوالاتی است که در ادامه پاسخ هایی سنجیده و مستدل را برای آن ها دنبال می کنیم.

تفاوت عسل کوهی و عسل کندویی

مشخصات عسل

چیزی که بین تمام انواع عسل باید مشترک باشد، تولید آن توسط زنبور بوده و تنها زمانی می توانیم این ماده را عسل واقعی بدانیم که به وسیله زنبور تولید شده باشد. در حقیقت این زنبور است که از شهد گل ها و آنزیم خود، ماده اعجازآوری به نام عسل می سازد. چیزی که عسل ها را از یکدیگر متفاوت می سازد، تغذیه زنبور (نوع گل) و نوع زنبور تولید کننده عسل طبیعی است. به این ترتیب فرقی ندارد که عسل یک گل خاص در کوهستان یا در محیط گلخانه ای تولید شده باشد.

در حقیقت زنبورداران به خوبی الگوی رفتاری زنبورها را درک کرده و کندوهای زنبور عسل را بر اساس همین الگوهای از پیش شناخته شده، مدیریت می کنند. لازم به توضیح است که زنبورهای عسل به هیچ وجه تحت سلطه زنبورداران نیستند و آن ها همچنان رفتارهای طبیعی خود را دنبال می کنند، بلکه زنبورداران تنها همان فضای کوهستانی و طبیعی زنبورها را در یک محیط تحت کنترل خویش به وجود آورده و برداشت عسل ساده تر و مدیریت شده تری دارند.

به این صورت اگر گلی در کوهستان بوده و یا همان گل در محل نگهداری کندوها باشد، در کیفیت عسل دریافتی تفاوتی وجود ندارد و همان زنبورها از همان گل تغذیه کرده و با همان آنزیم ها ترکیب عسل را به وجود می آورند. به طور نمونه اگر گل گون را مورد توجه قرار دهیم، عسل به دست آمده از آن در کوهستان، همان کیفیت مشابه عسل کوهستان به دست آمده در کندو و تحت کنترل زنبوردار را دارد.

در ادامه

تفاوت عسل کوهی و عسل کندویی تنها زمانی می تواند معنا پیدا کند که زنبورها از گل های مختلفی تغذیه کرده و خواص دارویی و ویژگی های عسل به این شکل، متمایز از هم باشند. همین طور در صورت تخلف و تقلب زنبوردار و خوراندن قند و شکر به جای شهد گل به زنبورها اتفاق بیفتد، بدیهی است که دیگر عسل دریافتی نمی تواند خواص عسل طبیعی را داشته باشد. متاسفانه نمی توانیم به کلی منکر این موضوع شده و بحث عسل غیرطبیعی را منتفی بدانیم. اما در شرایطی که از طبیعی بودن تهیه عسل و تغذیه زنبورها از گل، اطمینان داشته باشیم، تفاوت عسل کوهی و عسل کندویی به شرط یکسان بودن زمینه تغذیه زنبورها از گل ها، معنایی ندارد.

منبعتفاوت عسل کوهی و کندویی

 

+ نوشته شده در سه شنبه نهم دی 1399 ساعت 10:43 توسط dr HONEY بدون نظر

خواص دارویی خرید عسل به قدری فراوان است که همواره مورد تجویز و توصیه ی پزشکان و متخصصین طب سنتی قرار می گیرد. متخصصان این حوزه بر اساس آنالیز ها و بررسی های متعددی که روی ترکیبات و خواص دارویی عسل طبیعی انجام داده اند لیستی طولانی از فواید و مزیت های مصرفی آن برای بدن انسان تهیه کرده اند. با توجه به لیست بلند بالای خواص عسل طبیعی برای بدن، هر خانواده و هر شخصی می بایست این محصول را جزء ثابت ترین موارد لیست خرید خود قرار داده و در وعده های غذایی مختلف به خصوص صبحانه و میان وعده ها مصرف کنند. برای بهره مندی از خاصیت های عسل طبیعی جدای این که افراد می توانند خودِ محصول را تهیه کنند، قادرند از وجود فرآورده های مختلف انواع عسل های طبیعی نیز بهره مند شود.

عسل محصولی است که به عنوان طعم دهنده برای بسیاری از خوراکی ها قابل استفاده می باشد از این رو طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. عسل طبیعی به واسطه ی این که در محیط های مختلف با پوشش گیاهی و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی گوناگون تولید می شود دارای انواع بسیار متنوع و متعددی است که هر یک از آن ها از خواصی منحصر به فرد برخوردارند. در ادامه به بعضی از انواع عسل های طبیعی در کنار خصوصیات ظاهری هر یک اشاره کرده ایم که خواص دارویی و سلامتی بی نظیری دارند:

خواص دارویی عسل طبیعی

رنگ های عسل طبیعی

 • عسل کنار که دارای رنگی زرد مایل به تیره است.
 • عسل مرکبات دارای رنگ زرد روشن است.
 • و عسل های دیگری مثل عسل چند گیاه عسل چهل گیاه عسل آویشن، عسل گون، عسل کوهستان، عسل کلزا، عسل بادام، عسل وحشی، عسل ریحان، عسل جنگلی، عسل زول، عسل گون، عسل سیب و موارد بسیار زیاد دیگر.

خواص دارویی عسل طبیعی برای سلامت بدن

خواص دارویی عسل طبیعی را می توان به طور کلی به دو گروه مجزا تقسیم بندی کرد، زیرا که افراد می توانند از خواص عسل برای زنان به دو صورت اعم از استفاده ی خوراکی و استفاده ی موضعی به شکل لوسیون، بهره مند شوند. لازم به ذکر است اگر عسل طبیعی را عضو ثابت و دائمی برنامه ها و وعده های غذایی خود قرار دهید، درواقع سلامت بدن خود را به طور صد در صدی تضمین کرده اید، زیرا خواص دارویی عسل طبیعی تنها محدود به چند مورد خاص نمی شود بلکه دارای دامنه ی بسیار گسترده و در عین حال متنوعی است به گونه ای که در بهبود عارضه هایی با حوزه های کاملاً متفاوت از هم، اثر گذار می باشد.

در ادامه ی مطلب به چند مورد از خواص دارویی عسل طبیعی که باید به صورت خوراکی مورد استفاده قرار بگیرد اشاره کرده ایم:

خواص دارویی خوراکی عسل طبیعی

 • خوردن عسل باعث می شود میزان اکسیژن مورد نیاز خون به راحتی جذب شود. جذب نشدن مطلوب اکسیژن به خون همواره عمده ترین دلیل بروز انواع کم خونی ها است که افراد مبتلا به این عارضه می توانند با بهره مندی از خواص دارویی عسل طبیعی به نحو احسن بیماری خود را درمان کنند.
 • همانطور که گفتیم مصرف عسل بستر مناسبی برای انتقال و جذب اکسیژن به خون فراهم می کند، این خاصیت نه تنها منجر به رفع عارضه ی کم خونی می شود، بلکه در بهبود بیماری خطرناک فشار خون بالا نیز بسیار موثر است.
 • پلی فنل و آنتی اکسیدان های موجود در انواع عسل طبیعی باعث می شود تا سلامت قلب افرادی که به طور منظم از عسل در برنامه ی غذایی خود استفاده می کنند، تضمین شود به طوری که از بروز انواع بیماری ها و حمله های قلبی جلو گیری می کند.
 • از خواص دارویی عسل طبیعی در تولید انواع دارو های دیابتی نیز استفاده می شود، چرا که با وجود عسل در ترکیبات دارو های ضد دیابت روند بهبودی سریع تر می شود. همچنین افرادی که مبتلا به دیابت هستند می توانند با مصرف مستقیم انواع عسل طبیعی، بیماری خود را هر چه بهتر و زود تر درمان کنند.
 • یکی از مورد توجه ترین خواص دارویی عسل طبیعی، ضد سرطانی بودن آن است، به گونه ای که با مصرف متداول عسل بدن فرد در مقابل بسیاری از سرطان ها مقاوم سازی می شود و از بروز آن ها جلوگیری می کند. همچنین لازم است بگوییم افرادی که مبتلا به سرطان هستند می توانند با خوردن انواع عسل های طبیعی تاثیر بسزایی در روند بهبود خود بگذارند.
 • از دیگر خواص دارویی عسل طبیعی می توان به تسکین سرفه و گلو درد اشاره کرد که طی درمان انواع سرما خوردگی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه

 • یکی دیگر از حائز اهمیت ترین خواص دارویی عسل طبیعی درمان انواع عارضه ها، اختلالات و بیماری های مربوط به معده است. مصرف مداوم انواع عسل طبیعی می تواند از بروز بسیاری از مشکلاتی که معده دچار آن ها می شود، پیش گیری کند.
 • جالب است بدانید افرادی که دچار آلرژی های ناشی از گرده گل هستند می توانند با خوردن انواع عسل های طبیعی که خود تشکیل شده از گرده ی انواع گل ها می باشند، درمان شوند.
 • از بهترین خواص دارویی عسل طبیعی خاصیت انرژی زا بودن آن است، به گونه ای که اگز این محصول ارگانیک را جایگزین فراورده های شیرین دیگر کنید به طور حتم انرژی روزانه ی خود را چندین برابر افزایش داده اید.
 • وجود عسل در بدن منجر می شود که سلول های پیام رسان ایمنی بدن افزایش یافته و میرو آن سطح سیستم ایمنی بدن قوی تر شود.
 • افرادی که دچار مشکلی نظیر ورم لوزه هستند می توانند با استفاده از خواص دارویی عسل طبیعی ورم موجود در بخش لوزه ی خود را به نحو احسن درمان کنند.
 • از دیگر خواص دارویی عسل طبیعی برای افرادی است که به دنبال لاغری و کم کردن وزن خود هستند. درواقع با جایگزین کردن عسل به جای انواع قند های مضر می توانید به فرایند کاهش وزن خود سرعت ببخشید و در فاصله ی به مراتب کوتاه تری به وزن ایده آل برسید.
 • خوردن عسل پیش از خواب منجر به داشتن خوابی آرامش بخش می شود.
 • عسل قادر است حالت تهوع را در افراد از بین ببرد.
 • اگر دچار اضطراب های مداوم هستید می توانید با مصرف روزانه عسل شاهد کاهش چشمگیر اضطراب های خود باشید و به آرامش دلخواه تان برسید.
 • و

علاوه بر موارد فوق خواص دارویی عسل طبیعی شامل فرایند مصرفی مجزایی است که روش استفاده در آن به صورت موضعی است. برخی از خواص موضعی عسل طبیعی در استفاده های موضعی عبارتند از:

خواص دارویی موضعی عسل طبیعی

 • درمان انواع و اقسام زخم های عفونی و از بین بردن عفونت های موجود در زخم
 • التیام انواع سوختگی ها با درصد پایین
 • جلوگیری از تغییر شکل در زخم ها
 • پاک کننده آلودگی های پوست صورت
 • از بین بردن انواع آکنه و جوش به خصوص جوش های سر سیاه
 • درمان خشکی پوست
 • رفع لک در پوست
 • رفع تیرگی در پوست
 • پیش گیری از بروز انواع چین و چروک های ناشی از پیری
 • درمان زخم های ناشی از آکنه
 • رفع خشکی های موجود در پوست لب
 • درمان بیماری سخت علاج آرتروز
 • درمان و رفع زگیل های پیدا شده در پوست صورت و بدن
 • منجر به شفافیت و سفید شدن پوست می شود.
 • مستحکم کردن تار های مو
 • افزایش رشد مو
 • تقویت ساقه های مو
 • رفع شوره ی سر
 • پاکسازی پوست سر
 • نرم کردن پوست دست ها
 • رفع انواع اگزما های پوستی
 • و

ترکیبات دارویی عسل طبیعی

از انواع خواص دارویی عسل طبیعی می توان به صورت ترکیبات مختلفی که مورد توصیه ی متخصصین و با تجربه گان در این حوزه قرار گرفته است، بهره مند شد. لازم است بدانید بعضاً خواص عسل طبیعی برای بدن در ترکیب با انواع محصولات دیگر چند برابر می شود. از جمله پر خاصیت ترین ترکیبات دارویی عسل طبیعی عبارت هستند از:

 • ترکیب عسل با دارچین: یکی از خاصیت های بااهمیت آن رفع بوی بد دهان است.
 • ترکیب عسل با ماست: استفاده از این ترکیب برای رفع جوش بسیار رایج است.
 • ترکیب عسل با زنجبیل: در درمان درد معده تاثیر بسزایی دارد.
 • ترکیب عسل و گلیسرین: این ترکیب منجر به رفع کوفتگی و همچنین خون مردگی در بدن می شود.
 • ترکیب عسل با لیمو: برای درمان سرما خوردگی بسیار مفید است.
 • آلوئه ورای ترکیب شده با عسل: مصرف مداوم این ترکیب باعث بر افزایش قوای بدنی در افراد می شود.
 • ترکیب عسل با آب پرتغال و شیر: دارای خاصیت نرم کنندگی بسیار مطلوبی است.
 • عسل ترکیب شده با برگ بابا آدم: این ترکیب جزء دارو های سنتی برای درمان بیماری سرخک است.
 • ترکیب عسل با سیر: در درمان بیماری تصلب شرایین موثر واقع می شود.
 • ترکیب پیاز با عسل: در درمان انواع و اقسام مشکلات و عارضه های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ترکیب ریحان با عسل: ورم معده را به طور خارق العاده ای بهبود می دهد.
 • و موارد بسیار متعدد دیگر.

منبعخواص دارویی عسل طبیعی

+ نوشته شده در شنبه بیست و دوم آذر 1399 ساعت 10:18 توسط dr HONEY بدون نظر

هرجا سخن از تغذیه و سلامتی انسان شده است نام عسل هم به میان می آید. ماده اصلی عسل شهد گل‌ها می‌باشد و زنبور عسل بعد از جمع آوری شهدها آن را به عسل تبدیل می کند. عسل به عنوان یک هدیه ارزشمند طبیعت برای انسان شناخته می شود. فواید عسل طبیعی فراوان است و در این مطلب به ذکر برخی از آنها می پردازیم.

فواید عسل طبیعی بر سلامت و زیبایی

آشنایی با ترکیبات عسل

قیمت عسل طبیعی در بازار موجود است که با توجه به شرایط آب و هوایی و گیاهان و گل های آن منطقه عسل تولید شده، متفاوت خواهد بود. فواید عسل طبیعی با توجه به ترکیبات عسل متفاوت است.  عسل حاوی قندهای ساکاروز، مالتوز، گلوکز و فروکتوز است که به سادگی نیز به قند های ساده تر تبدیل می گردد.

از فواید عسل این است که علاوه بر داشتن قند های فراوان، حدود 40 درصد کالری کمتری دارد و با توجه به انرژی بالایی که دارد ولی تاثیری بر وزن بدن ندارد. ترکیباتی مانند پلی فنول ها نیز در عسل موجود است که دارای خواص ضد اکسایشی است. عسل مخلوط پیچیده ای از کربوهیدارت ها و لیپیدها، مواد معدنی، ویتامینها، آنزیم ها است. ترکیبات داخل عسل خواص فیزیکی و شیمیایی عسل را تغییر می دهد مانند ویسکوزیته، جذب رطوبت و متبلور شدن را تحت تاثیر قرار می دهد. فواید عسل طبیعی با توجه به ترکیبات سازنده آن متفاوت است.

فعالیت آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریال عسل از جمله فواید عسل طبیعی

از فواید عسل طبیعی خاصیت آنتی اکسیدانی آن است، آنتی اکسیدان های عمده عسل، فلانوئید ها می باشند و سایر آنها عبارتند از: پلی فنل ها، آنزیم ها، اسید های آلی، سایر رنگدانه های گیاهی، پپتیدها و ترپن ها و ویتامین و و سلنیوم و روی است که در ترکیب اثر بالاتری از خود به جا می گذارند. برخی از عسل ها اثر آنتی اکسیدانی شان 150 برابر بیشتر از عسل های دیگر است. مقدار آنتی اکسیدانی عسل به عامل های زیادی بستگی دارد: مانند گونه زنبور عسل، منشا گیاهی عسل، فصل، هوا که هر کدام تاثیر خاصی را روی ترکیبات عسل می گذارند.

خاصیت آنتی باکتریالی عسل از دیگر فواید آن است. برخی از خصوصیات عسل مانند محلول قندی فوق اشباع، درصد پایین آب، فشار اسمزی  بالا، اسیدیته محیط موجب جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها می گردد. وجود ماده پراکسید هیدروژن نیز یکی دیگر از فواید آن است که موجب خاصیت آنتی باکتریالی این ماده می شود. درطی فرآوری عسل، آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز بوسیله زنبور ها ترشح می گردد که موجب می شود در عسل ماده ای به نام پر اکسید هیدروژن تولید گردد که دیواره باکتری ها را تخریب می کند. زمانی که عسل رقیق می گردد به دلیل کاهش چسبندگی بین مواد تشکیل دهنده آن، خاصیت آنتی باکتریایی آن افزایش می‌یابد.

در ادامه

عسل های گوناگون که از گل‌های مختلف تولید می‌گردد خواص ضد باکتریایی مختلفی دارند و این به خاطر تولید درصد های متفاوت پراکسید هیدروژن در حین فراوری عسل ها  است. گونه های مختلف عسل خاصیت ضد باکتریایی متفاوتی دارند. به عنوان مثال زمانی که از فواید عسل طبیعی مناطق کوهستانی سخن می گوییم و یا عسلی که حاوی عسلک است مسلما خاصیت ضد باکتریایی بالاتری نسبت به عسل جنگل و مزارع دارد. باید برای حفظ این خاصیت از عسل آن را دور از حرارت و نور قرار دهیم.

از فواید آن می توان به ترمیم بافت آسیب دیده اشاره کرد. عسل با تحریک جریان خون بافتی و خاصیت ضد التهابی که از خاصیت آنتی اکسیدانی نشات می گیرد موجب رشد سلول های پوششی جدید می شود و مخاطات آسیب دیده را درمان می کند. خاصیت میکروب کشی به خصوص باکتری هلیکوباکتر معده از فواید عسل طبیعی است که با کمک پر اکسید هیدروژن این کار را انجام می دهد.

عسل به عنوان درمان سرماخوردگی

از فواید عسل کمک به درمان سرماخوردگی است. معمولا عسل را در ترکیب با موادی همچون دارچین و زنجبیل و لیمو قرار می‌‌دهند و آن را به عنوان درمان سرماخورگی استفاده می کنند. یک نوع عسل هم از انواع عسل طبیعی موجود است به نام عسل لیمو، که به خاطر طعم فوق العاده اش از طرفداران زیادی دارد. عسل لیمو از شهد شکوفه های زرد متمایل به سبز لیمو به دست آمده است. عسل لیمو برای درمان سرماخوردگی مورد توجه قرار می گیرد.

از دیگر آن با توجه به خاصیت درمانی عسل، می توان  به عنوان داروی طبیعی درمان سرفه یاد کرد. عسل به عنوان یک داروی طبیعی ضد باکتریایی شناخته شده و برای از بین بردن انواع باکتری ها بسیار موثر است. برای درمان گلودرد می توان عسل را با چای و لیمو ترش مخلوط کرد و از آن به عنوان یک داروی فوق العاده استفاده کرد.

شاید نام عسل اکالیپتوس را شنیده باشید این عسل از شهد گیاه اکالیپتوس تهیه می شود و از فواید عسل طبیعی مانند عسل اکالیپتوس می توان به طعم و عطر قوی و فایده درمانی آن یعنی سرماخوردگی اشاره کرد. در سراسر دنیا به دلیل فواید منحصر به فرد این عسل، این محصول تولید می گردد. عسل اکالیپتوس دارای طعم مطبوعی نیست و ارزش پزشکی زیادی دارد و برای درمان سل ریوی، بهبود آنفولانزا و سرما خوردگی، درمان تنگی نفس، درمان کننده عفونت دستگاه ادراری و برای بهبود اختلالات گوارشی توصیه می شود.

درمان های خانگی با عسل

به خاطر خواص بالای عسل و ترکیبات موجود در آن و زیاد بودن فواید آن از این ماده به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر برای رفع مشکلات مختلف استفاده می شود. برای رفع خشکی پوست دست، و پاشنه و پا و آرنج می توانید عسل را با روغن زیتون و آب لیمو مخلوط نمایید و در محل مورد نظر قرار دهید. این ترکیب اثر فوق العاده ای دارد و نتیجه آن را به زودی می بینید. از فواید عسل می توان استفاده آن به عنوان دهان شویه یاد کرد.

یک قاشق عسل را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و دهان خود را با آن بشویید. از فواید عسل طبیعی می توان به رفع سنگ کلیه و مثانه اشاره کرد برای رسیدن به این امر باید عسل و کندر را باهم مصرف کرد. از مهمترین فواید آن جوان سازی پوست است کافی است خواص عسل برای صورت بمالید و تا زمانی که خشک نشده به آن دست نزنید بعد از آن عسل را بشویید و با تکرار این کار پوست زیباتری را داشته باشید.

عسل خاصیت پاکسازی فوق العاده ای دارد. عسل خواص مرطوب کنندگی دارد و می توان از آن به عنوان مرطوب کننده برای پوست استفاده کرد. این ماده نه تنها آب را جذب می کند بلکه آن را در پوست حفظ می کند از این رو پوست انعطاف پذیر و بی چین و چروک باقی می ماند.

خواص عسل های تولید شده از گیاهان دارویی

 عسل خلنگ

عسل خلنگ ازگیاهی با همین نام گرفته می شود و رنگ آن قهوه ای متمایل به قرمز است، دارای یک بوی تندی است و از نظر ظاهری نیمه روان و شدیدا چسبنده است. از فواید عسل خلنگ می توان به بهترین ضد عفونی کننده ادراری اشاره کرد.

اگر ورم مثانه و پروستات وجود داشته باشد با مصرف این عسل قابل درمان است. در ضمن این عسل به علت خاصیت ادرار آور بودنش برای افراد مبتلا به روماتیسم  نیز مفید است. این عسل برای عفونت های روده ای نیز مفید است.

عسل بابونه

عسل بابونه از گیاه بابونه تهیه شده است و از فواید عسل طبیعی بابونه می توان به رفع التهاب مغز، انواع ورم ها، تب میگرن، سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، کاهش درد های قاعدگی اشاره نمود. عسل بابونه برای دفع کرم کدو در کودکان، سرماخوردگی، روماتیسم، ضد عفونی دهان و دندان، شستشو و پانسمان زخم ها، تقویت سیستم بدن و …. اشاره نمود.

عسل آفتابگردان از گل های زرد طلایی آفتابگردان گرفته شده است. رنگ عسل زرد طلایی است، این عسل به تقویت حافظه کمک می کند و برای نرم کردن سینه، ناراحتی برونش‌ها، صاف کردن صدا، برای مشکلات ریوی، آرام کردن سرفه و برای از بین بردن سم نیز مفید است .

عسل جاوشیر

جاوشیر یک گیاه در نواحی کوهستان است که زنبورهای عسل از شهد آن عسل جاوشیر را تولید می کنند. از فواید عسل طبیعی جاوشیر  می توان به  خواص دارویی بالایی آن اشاره کرد. این عسل رنگ قهوه ای روشن دارد و فصل برداشت آن بهار است. عسل جاوشیر تقویت کننده چشم است و برای بهبود عملکرد کلیه ها، باز کننده مجاری ادراری، مقوی برای سیستم عصبی بدن، بهبود آسم و تنگی نفس، بهبود تشنج و درمان دردهای مفصلی موثر است. عسل جعفری نیز دارای خواص درمانی بالای است این ماده بسیار مقوی و انرژی زا است و به بهبود بی خوابی، تقویت مغز و حافظه کمک می کند. قاعده آور و اشتها آور است. برای ناراحتی های کبدی و طحال، برای دیابت بی مزه و ناراحتی های روده موثر است.

عسل ریحان

از دیگر انوع عسل می توان به عسل ریحان اشاره کرد که دارای خواص درمانی بالای است. خواص عسل ریحان عبارت اند از: خواص ضد عفونی و ضد باکتری، درمان دردهای میگرنی، از بین بردن سرگیجه، تقویت اعصاب، بهبود ضعف بدن، غنی از ویتامین های ،A، کلسیم است.

عسل گشنیز

عسل گشنیز، یکی دیگر از عسل های طبیعی است که دارای طعم خاصی است. این عسل از گل های سفید و صورتی چتردار گرفته شده است. ویژگی های زیاد عسل گشنیز موجب شده توجه زیادی را به خود جلب کند. از خواص آن می توان به تقویت معده، رفع سوء هاضمه، بادشکن، نرم کننده سینه، اشتها آوری اشاره کرد همچنین برای بیماری های عفونی مانند سرخک، آبله و سرماخوردگی نیز تاثیر گذار است. عسل گشنیز همچنین مسکن و آرام بخش است و برای  دفع سموم بدن استفاده می شود. خواب آور، مفید برای زکام و اسپاسم ماهیچه ای، شیر افزا، مفید برای تب های روماتیسمی، مفید برای آفت دهان، تقویت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز نیز است.
منبعفواید عسل طبیعی بر سلامت و زیبایی

+ نوشته شده در یکشنبه نهم آذر 1399 ساعت 9:58 توسط dr HONEY بدون نظر

زمانی که زنبور عسل شهد گل های گیاهان مختلف را جمع آور‌ی می‌کند عسل تولید می گردد، البته زمانی که به جای شهد گل ها از شکر برای تغذیه زنبور عسل استفاده شود، دیگر آن ماده تولید شده عسل نام ندارد. به طور کلی برای کنترل کیفیت عسل چهل گیاه باید به دو اصل یعنی طبیعی بودن عسل و دارا بودن کیفیت مناسب برای مصرف کننده توجه ویژه داشت. تشخیص عسل طبیعی یکی از مواردی است که برای مصرف کننده بسیار حائز اهمیت است.

تشخیص عسل طبیعی | تفاوت بین عسل طبیعی و تقلبی

علت بوجود آمدن تقلب در مواد غذایی به ویژه عسل طبیعی

وجود ناخالصی ها در مواد غذایی به سال های دور بر می گردد و از دوران قدیم در زمینه های مختلف صورت می گرفته است، البته شدت تقلب ها در جوامع کوچک بسیار کم بوده ولی با گسترش شهر نشینی و بزرگ شدن مراکز تولید، انواع روش های افزودن ناخالصی در مواد غذایی گوناگون بویژه عسل نیز افزایش یافت. متاسفانه در کشورهای مختلف از این روش ها در تولید مواد غذایی مانند عسل نیز استفاده می شود. فقط کشورهایی که قوانین بسیارمحکمی برای تولید مواد غذایی دارند از این مشکلات دور هستند و مقررات و مجازات بسیار سنگینی برای افراد سودجو وضع گردیده است.

با داشتن اطلاعات کافی ازمشخصات عسل طبیعی، تشخیص عسل طبیعی کاری ساده خواهد بود. بهتر است برای تشخیص عسل طبیعی از چگونگی تولید آن آگاه شویم. عسل با جمع آوری شهد گل ها توسط زنبور عسل تولید می گردد. به صورت کلی می توان تقلبات در عسل را به افزودن آب، افزودن شکر و اسانس ها به آن تقسیم بندی کرد. باید برای ورود به بازار عسل از دو مرحله طبیعی بودن و تعیین کیفیت عبور کند.

آشنایی با نحوه تشخیص عسل طبیعی به صورت عمومی

مسلما نحوه تشخیص عسل طبیعی و مرغوب بوسیله مردم بدون استفاده از امکانات تخصصی کار ساده ای نیست، البته کسانی که مداوم با عسل سر وکار دارند به صورت تجربی با نحوه تشخیص عسل طبیعی آشنایی دارند، ولی هنوز یک روش آسان برای افراد عادی وجود ندارد که به راحتی ناخالصی عسل را تشخیص بدهند و به طور دقیق فقط در آزمایشگاه های مواد غذایی، طبیعی بودن عسل قابل تشخیص است. مهمترین اصل برای تشخیص عسل طبیعی و یک خرید مطمئن این است که به فروشگاه های معتبر و یا افرادی که از سابقه تولیدشان آگاه هستند، خرید نمایند.

اگر راه اول وجود نداشت و شما به افراد با اعتماد دسترسی نداشتید بهتر است با دقت به برچسب فروش و نام و نشانی شرکت تولیدی، شماره روانه بهداشتی توجه داشته باشید. اگر از فروشندگان گذری خرید می کنید برای تشخیص عسل طبیعی شیشه عسل را برگردانید سرعت بالا و پایین رفتن عسل و تشکیل حباب و کش آمدن عسل برای تشخیص استفاده می شود ولی در این زمینه باید مطلع باشید که برخی فروشندگان شرایط آب و هوایی را طوری تنظیم می کنند که این نوع تشخیص با اشتباه مواجه می شود به این صورت که در هوای سرد عسل از حالت سفتی بیشتری برخوردار است.

تشخیص عسل طبیعی با کمک مشخصات کیفی عسل

عسلی که رطوبت پایین 13 درصد داشته باشد عسلی است که از کیفیت بالایی برخوردار است و این یک نحوه تشخیص عسل طبیعی می باشد. قارچ‌های عسل در دمای کمتر از یازده درجه سانتی گراد رشد نمی کنند. برخلاف ایرانیان در بسیاری از نقاط دنیا نحوه تشخیص عسل طبیعی شکرک است، شکرک نشان دهنده سلامت عسل است.

البته باید توجه داشته باشید که عسل شکرک زده باید دارای بافتی نرم باشد و نباید روی زبان حس شود زیرا عسل های شکرک زده ای که بافت دانه درشت دارد معمولا به خاطر عسل حرارت دیده و تغذیه شده با آب شکر است. نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی مزه نیز امکان پذیر است، وقتی عسلی که از شربت شکر بوجود آمده است را مزه کنید، فقط مزه شیرینی احساس می کنید ولی مزه عسل طبیعی به جز شیرینی دارای طعم مطلوب عسل که از شهد گل های مختلف ایجاد شده است نیز می باشد.

تشخیص عسل طبیعی از رایحه عسل نیز امکان پذیر است اگر بعد از مدتی که درب ظرف عسل بسته است آن را باز کنید بوی قوی عسل طبیعی را متوجه خواهید شد. حلالیت عسل نیز به شما برای نحوه تشخیص کمک می کند اگر مقداری از عسل را در آب سرد بریزید حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و به سرعت حل نمی‌شود. این حالت در عسل خالص بوجود می آید و اگر ناخالصی داشته باشد در هنگام ریخته شدن در آب از هم می پاشد و یادارای مقدار زیادی آب است. تشخیص عسل طبیعی مجموعه ای از پارامترهایی است که گفته شد البته اندازه گیری برخی از مقادیر در عسل توسط آزمایشگاه نیز در تشخیص تاثیر دارد.

تفاوت عسل طبیعی با عسلک در چیست ؟

نحوه تشخیص عسل طبیعی از عسلک نیز به شما کمک میکند تا عسل مرغوب خریدکنید. زمانی که در طبیعت شهد کمیاب است زنبور عسل مواد قندی که توسط حشراتی مانند شته و شپشک تولید شده را مصرف می کند و به عسل تبدیل می کند و در سلول های قاب ذخیره می کند. به این نوع عسل، عسلک گفته می شود که از نظر عطر و رنگ و مواد متشکله آن از کیفیت کمتری برخوردار است، نسبت به عسل طبیعی تیره تر است و قند دکستروز کمتری دارد، قندهای مرکب، موادمعدنی، نیتروژن و مواد اسیدی عسلک بیشتر از عسل می باشد.

روش های آزمایشگاهی نحوه تشخیص عسل طبیعی

یکی دیگر از تقلب هایی که برای تولید عسل صورت می‌گیرد، استفاده از شکر و گلوگز مایع به عسل طبیعی می باشد. از کارهایی که زنبورداران برای تولید عسل تقلبی با ناخالصی انجام می دهند قرار دادن مقداری شکر، شیره انگور و یا شیره سایر میوه هایی که دارای قند فروکتوز است زمانی که زنبور از این مواد برای تولید عسل استفاده می‌کند دیگر مشخصات عسل طبیعی را نخواهد داشت. نحوه تشخیص عسل طبیعی در این شرایط اندازه گیری مقدار قندهای احیا کننده و نسبت فروکتوز به گلوکز می باشد. مقدار قندهای احیا کننده باید بیشتر از 65 درصد باشد.

نسبت فروکتوز به گلوکز در عسل طبیعی یک می باشد. روش های آزمایشگاهی دقیق تر دیگری نیز وجود دارد که تخصصی است مثلا آزمایش پلاریمتری که در صورتی که عسل طبیعی باشد نور به سمت چب منحرف می شود در صورتیکه اگر گلوکز مایع یا شکر اضافه شده باشد نور را به سمت راست منحرف می کند. آزمایشهای دیگر که هر کدام با جزییات بیشتری به مواد تشکیل دهنده عسل می پردازند و موجب می گردند که نحوه تشخیص عسل طبیعی آسان گردد.

به طور کلی می توان گفت

عسلی که توسط زنبور عسل تولید می گردد، هنگامی که در دهان قرار می گیرد توسط مخاط دهان به خوبی جذب می شود و عسلی که دارای ناخالصی باشد به راحتی جذب نمی گردد و روی زبان باقی می ماند اگر مقداری از آن را در آب سرد بریزیم حالت چسبندگی خود را حفظ می کند و به سرعت حل نمی شود. برای شناسایی ناخالصی ها در عسل ساده ترین راه اندازه گیری مقدار قندهای احیا کننده و نسبت فروکتوز به گلوکز و همچنین تعیین رطوبت، اسیدیته آزاد، فعالیت دیاستازی، تعیین خاکستر و هیدروکسی متیل فورفورال است.

به هر حال، درجه و میزان تقلب در تولید عسل میتواند بسیار متغیر باشد. برای مثال محصولاتی تهیه می‌شوند که تشخیص تقلبی بودن آنها سخت است اضافه کردن مقدار مواد قندی و آب می توان عسل تولید کرد.

به صورت کلی تقلب در عسل به موارد زیر تقسیم بندی می شود

 • تغذیه زنبورها با شربت و قندها و تولید عسل مصنوعی
 • تقلب به شیوه تولید عسل مصنوعی

در کنار تمام آزمایش هایی که در مراکز تخصصی برای تشخیص عسل تقلبی از عسل طبیعی صورت می‌گیرد در میان عامه مردم نحوه تشخیص عسل طبیعی با روش‌های انجام می گیرد ساده ترین راه طعم بو است که باید از عسل استشمام شود زیرا گل ها دارای بوهای متفاوتی هستند به طبع باید عسل حاصل از آنها نیز دارای عطر خاصی باشد. در مثالی دیگر میتوان اینطور بیان کرد، در صورتی که عسل مورد استفاده شما عسل طبیعی باشد، بدن مانند زمانی که شیرینی خامه ای مصرف می کنید آن را پس نخواهد زد و از گلوکز و قند زیاد اشباع نمی شود. مورد دیگر این است، هنگامی که درون ظرف عسل طبیعی قاشقی قرار می دهید و مقداری آب روی آن می ریزید در ته ظرف عسل طبیعی می توانید شکل های شش ضلعی را مشاهده کنید. این راهها از جمله راههای تشخیص عسل طبیعی است که می توانید به آن استناد کنید.

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی شکرک

نحوه تشخیص عسل طبیعی از روی شکرک نیز به این صورت است که در عسل طبیعی شکرک نرم و لطیف است اما در عسل تقلبی سفت است و زیردندان ایجاد صدا می کند. باید به هنگام خرید عسل از اماکن معتبر خرید نماییم و اگر به دنبال عسل طبیعی هستیم بهتر است فرد تولید کننده را به خوبی بشناسیم. مسلما اگر از عسل تقلبی استفاده نماییم شاید صدمات جبران ناپذیری برای ما اتفاق بیافتد آشنایی با نحوه تشخیص عسل طبیعی به ما در انتخاب یک محصول معتبر کمک خواهد کرد.

منبعتشخیص عسل طبیعی

+ نوشته شده در پنج شنبه بیست و نهم آبان 1399 ساعت 9:38 توسط dr HONEY بدون نظر