فروش ویژه انواع عسل طبیعی، ژل رویال، ملکه کارنیکا و...

عسل، شهدی غلیظ، شیرین و چسبناک است که توسط زنبورهای عسل و از شهد گیاهان و گل ها بدست می آید. بسته به نوع گل و گیاهی که زنبور عسل، شهد آن را جمع آوری می کند و همچنین نوع زنبور، انواع مختلفی از عسل ها تولید می شود. بهترین عسل ایران حتی به سراسر دنیا هم صادر می شوند. اگر دقت کرده باشید می دانید که رنگ، عطر و بو عسل های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در واقع بسته به اینکه آن عسل از چه نواحی به دست آمده است مشخصات عسل طبیعی نیز به همان نسبت فرق می کند. عسل ماده ای مغذی و پر انرژی است که حتی برای درمان بسیاری از بیماری ها همراه با دیگر مواد غذایی مصرف می شود.

بهتر است در توضیح کاملی از عسل ها، آن ها را به دو نوع عسل تک گل و عسل چند گیاه طبقه بندی کنیم:

بهترین عسل ایران کدام شهر است؟

عسل تک گل

چنانچه عسل، تولید شده یک منطقه از کشور باشد که دارای پوشش گیاهی منحصر به فرد از یک نوع گل خاص است، در این صورت آن نوع عسل فقط در آن منطقه تولید می شود. مانند عسل کنار یا همان عسل سدر که بیشتر در جنوب کشور تولید می شود یا عسل مرکبات که هم در باغات مرکبات شمال و هم جنوب ایران تولید می شود و یا عسل زرشک وعسل عناب که در خراسان جنوبی تولید می شود.

اما در موارد دیگر، برخی گیاهان هم در بسیاری از نقاط کشور می رویند و عسل آن ها نیز در مناطق زیادی از کشور تولید می شود مانند عسل گون، عسل آویشن،عسل اسطوخودوس، عسل یونجه که به  این عسل ها عسل تک گل می گویند. لازم به ذکر است که منظور از عسل تک گل، عسلی است که پوشش گیاهی غالب منطقه تولید آن از همان گل بوده است و زنبور بیشتر از شهد آن گل استفاده کرده است. در واقع احتمال اینکه زنبور در این بین از گل های دیگر هم تغذیه کرده باشد، وجود دارد.

عسل چند گیاه

منظور از عسل چند گیاه عسل هایی هستند که در مناطقی تولید می شوند که پوشش گیاهی منطقه از گیاهان مختلف است و حجم پوشش یک گیاه خاص نسبت به بقیه بیشتر نیست یا آنقدر بیشتر نیست که عطر و طعم آن غالب شود.

تشخیص عسل خوب

بهترین عسل، عسلی است که زنبور آن، زیستی طبیعی و بدون دخالت انسان داشته است. این زنبور در کوهستان‌ ها، شکاف صخره‌ ها و درخت‌ها، لانه ساخته و کارخانه عسل‌سازی خود را بدون مراقبت و دخالت انسان شکل می‌دهد. عسل خوب و با کیفیت برای استفاده معمول، عسلی است که زنبور آن را زنبورداران پرورش می‌دهند و آن را در کندوها و اقلیم‌های مناسب نگه‌داری می‌کنند و زنبور با تغذیه طبیعی، به تهیه عسل اقدام می‌کند.

نکته قابل ذکر در رابطه با عطر و طعم عسل این است که عطر و طعم عسل مانند رنگ آن، متناسب با گیاهی است که زنبور از آن تغذیه کرده است. بی طور کلی، رنگ و طعم عسل تا حدودی به هم وابسته اند. به بیان دیگر، معمولا عسل های روشن طعم ملایم و عسل های تیره طعم تند دارند. طعم عسل بیشتر به ذائقه مصرف کننده بستگی دارد و ممکن است بسیاری از طعم ها که در یک منطقه یا برای برخی افراد مطلوب هستند در منطقه ای دیگر و برای برخی دیگر از افراد مطلوب نباشد.

بهترین عسل ایران برای کدام منطقه است؟

عسل وحشی جنوب

عسل وحشی جنوب را می توان در مناطقی مانند جزیره های قشم و کیش خریداری کرد. این زنبور های عسل، کندوی خود را در میان درختان جنگل های حرا می سازند و از گونه های گیاهی خاص منطقه تغذیه می کنند. به همین دلیل طعم این نوع عسل بسیار خاص بوده و مزه ای بین شیرینی و کمی شوری دارد. در منطقه جنوب، همچنین عسل وحشی کوهی یافت می شود. از جمله عسل هایی که به هیچ عنوان شکرک نمی زند، می توان به عسل وحشی کوهی جنوب اشاره کرد.

عسل زرشک و عسل عناب

چنانچه به مناطق خراسان جنوبی و شهرهایی مانند بیرجند و فردوس سفر می کنید، حتما این دو عسل را امتحان کنید. عسل زرشک در ماه های اول سال تولید می شود و جزو عسل هایی است که رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه دارد. عسل عناب تازه را نیز در اواخر تابستان می توانید خریداری کنید. این عسل نیز رنگ قهوه ای کهربایی دارد. به دلیل منطقه آب و هوایی، غلظت این نوع عسل بسیار بالا بوده و در نتیجه مواد مغذی فراوانی دارد.

عسل مرکبات

با سفر به استان های مازندران، گیلان، فارس، کرمان و هرمزگان می توانید طعم عسل مرکبات را بچشید. عسل مرکبات از میوه هایی همانند پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، ترنج، بالنگ، کام کوات و بطاوی تهیه می شود. این نوع عسل برای افرادی که ویتامین C بدن آن ها کم است، بسیار مفید است. در نتیجه، در میان عسل های متنوع بازار، عسل مرکبات برای درمان سرماخوردگی انتخابی فوق العاده می باشد.

عسل کوهی

زنبورهای عسلی که در دامنه کوه ها زیست می کنند و از گیاهان کوهی تغذیه می کنند، عسل کوهی مغذی را تولید می نمایند. در میان بهترین عسل های ایران می توان عسل های کوهی را که در میان کوه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و در کل در شمال غرب و غرب کشور تهیه می شوند نام برد. البته چون وسعت دامنه ها و ارتفاعات ایران بسیار است، عسل سبلان و عسل دامنه های کردستان هم عسل های کوهی مرغوبی به شمار می آیند.

عسل گشنیز

عسل گشنیز در نواحی غربی ایران برداشت می شود. عسل گشنیز طبیعی دارای ساکاروز کمتر از ۲ درصد است و گاهی این عدد به کمتر از ۱ درصد نیز می رسد. در ایران در شهرهایی که نام می بریم، عسل گشنیز خالص و مرغوب در حجم بالا تولید می شود: نهاوند در استان همدان، صحنه در استان کرمانشاه و کنگاور در استان کرمانشاه

عسل یونجه

عسل یونجه در کشور ما در مناطق مرکزی برداشت می شود. گل های یونجه در دمای بالا باز هستند و بنابراین امکان برداشت این نوع عسل در بسیاری از نقاط کشورمان وجود ندارد. اگرچه در برخی از شهر های استان فارس عسل یونجه برداشت می شود اما بیشترین میزان برداشت این نوع عسل در نواحی اطراف قم است. فاصله بین قم تا گرمسار نیز به دلیل وجود یونجه زارهای وسیع، مستعد برای تولید عسل یونجه است.

عسل کنار

مناطق برداشت عسل طبیعی کنار در ایران، بسیار وسیع است. بخش هایی از خوزستان مثل شهرهای اندیمشک، ایذه و مخصوصاً دزفول و شوشتر، بخش هایی از استان بوشهر مثل برازجان و خورموج و بخش های وسیعی از استان فارس کنارخیز محسوب می شوند. در استان های ایلام و هرمزگان نیز برداشت عسل کنار را شاهد هستیم. اما بهترین عسل کنار ایران در شهرهایی که ذکر می شوند در استان فارس برداشت می شود: کازرون،فراشبند،فیروزآباد و میماند. 

عسل آویشن

اگرچه بسیاری از زنبورداران ادعا می کنند که عسل آویشن خالص برداشت می کنند، اما در واقع چنین نیست. آویشن، در مناطق کوهستانی وسیعی یافت می شود، اما امکان برداشت عسل آویشن خالص و با کیفیت فقط در برخی نواحی وجود دارد. بهترین عسل آویشن ایران در شهرهایی که نام برده می شوند برداشت می شود: فیروزکوه، دماوند، قزوین و طالقان. شاید در شهرهای دیگر ایران نیز امکان برداشت عسل آویشن باشد اما از نظر کیفیت در سطح پایین تری قرار دارد.

 منبعدکتر هانی

+ نوشته شده در شنبه یازدهم مرداد 1399 ساعت 16:26 توسط dr HONEY بدون نظر